قانون خريد و فروش كروكوديل

همانگونه كه در مطلب سايتيس اشاره شد، خريد و فروش تمام گونه هاي كروكوديل در جهان تحت نظر كنوانسيون بين المللي سايتيس مي باشد. روال كار به بيان ساده چنین است:

خريدار كروكوديل زنده بايد قبل از خريد، برگه مجوز سايتيس را از فروشنده دريافت و پس از استعلام و اخذ تائيديه از ناظرين سايتيس، اقدام به خريد نمايد. سپس مدارك مربوطه را همراه با كروكوديل نگهداري مي كند. در زمان فروش كروكوديل نيز بايد مدارك پرونده كروكوديل را به خريدار ارائه كرد.

نكته ديگر اينكه حتي اگر كروكوديل كشتار شده و محصولات آن جهت فروش ارائه مي شود نيز وجود مدارك مذكور دال بر تائيديه كنوانسيون سايتيس الزامي است.

درواقع معامله كروكوديل زنده، پوست، گوشت و .... بدون مجوز سايتيس در بازارهاي قانوني و رسمي امكان پذير نمي باشد. ضمناً هنگام واردات و صادرات در گمرك نيز مجوز سايتيس بررسي مي شود.

براي كسي كه علاقمند واقعي به پرورش كروكوديل است، اهميت زيادي دارد كه بتواند محصولش را در بازارهاي رسمي و قانوني به فروش برساند؛ چه بسا در صورتي كه بتواند براي محصول فاقد مجوز سايتيس مشتري هم پيدا كند، طبعاً فروش محصول غير قانوني به قيمت واقعي و مناسب امكان پذير نيست.

ضمناً هماهنگی با سازمان دامپزشکی قبل از واردات جهت بررسی و ارائه تائیدیه بهداشتی دامپزشکی الزامیست. بدیهی است که کروکودیل و محصول آن بدون تائیدیه بهداشتی نیز هیچ خریداری نخواهد داشت.

در اينجا خلاصه توضیح دادیم ولی جهت دریافت اطلاعات مفصل می توانید به سازمانهای محیط زیست او دامپزشکی کشور مراجعه کنید. البته نيازي به شرح بقيه روال واردات و صادرات نیست، چون خيلي ها با آن آشنا هستند. سفارش خريد هم كه هميشه كار ساده اي بوده است.

 مزاياي نظارت سايتيس:

اين سازمان آمار و وضعيت تمام گونه ها را زير نظر دارد. در گونه هايي كه مشكلي (از لحاظ حفاظتی، تجارتی) ندارند اجازه صيد و شكار به صورت كنترل شده صادر مي شود. در برخی گونه ها صرفاً اجازه خريد و فروش كروكوديل از طرحهاي پرورشي قانوني صادر مي شود. البته در گونه هايي نيز خريد و فروش بطور کلی (به همان دلایل حفاظتی، تجارتی) ممنوع است؛ سازمان سایتیس بدين ترتيب از بقاي نسل كروكوديلها حمايت مي كند. اين كنوانسيون تقريباً توسط تمام كشورهاي جهان امضا شده است و با كنترل پليس، مامورين گمرك، گارد محيط زيست و با نظارت بر بازارهاي رسمي تجاري و كارخانه ها ضمانت اجرايي پيدا كرده است.

 مشكل در كشور ما:

نكته عجيب ولي تأسف بار اينست كه در كشور ما يك سري سودجويان بي اطلاع كه خودشان را عالم به موضوع معرفي مي كنند، در نمايشگاهها با نمايش كروكوديل فاقد مجوز قانوني و تبليغ براي فروش كروكوديل سبب گمراهي علاقمندان به پرورش كروكوديل و آسیب به این حوزه مي شوند. به علاوه فعاليت اين افراد و اطلاع رساني غلط و اشتباه آنها در مورد كروكوديل موجب به خطر افتادن وضعيت صنعت نوپاي پرورش كروكوديل كشور شده است؛ بطوريكه وقتي پاي صحبت بعضي از متقاضيان پرورش كروكوديل مي نشيني، متوجه اطلاعات نادرست و عجيب و غريب و البته ناكارآمد آنها مي شوي.

جاي بسی تأسف است، ولي كاري كه از دست ما برمي آيد تلاش براي گفتن حقايق و مطالب صحيح در رابطه با اين موضوع است. به اميد روزي كه با بهره برداري صحيح و اصولي علاوه بر استحصال منافع اقتصادي و حفظ محيط زيست هيچ كروكوديلي در خطر انقراض نباشد.

+نوشته شده در شنبه ۱۳۸۸/۰۲/۱۲ساعت3:35توسط بهروز سالاروند |
آمار وبلاگ
کاربران آنلاین:
بازديدها :